Noterde Hangi İşlemler Yapılır?

Hukuksal açıdan güvenli bir ortam oluşturmak ve anlaşmazlıkları gidermek amacıyla hizmet veren noterler, günümüzde birçok açıdan bize yardım ederler. Bulunduğumuz şehirde, kısıtlı bir miktarda olan noterlere yolumuz mutlaka düşmektedir, sebebi ise noterlerin bize birçok konuda yardımcı olabilmeleri ve hukuksal açıdan geçerliliği olan belgeler verebilmeleridir. Öyleyse, noterde hangi işlemleri yapabiliriz, notere kimler gidebilir ve noter resmi evraklar dışında kişisel işlere de bakar mı?

Noter birçok belgeyi resmi belge haline getirilmesi için çalışır. Önemli olan, bizim notere gidip, belli bir ücret karşılığında bunlara onay almamızdır. Hem kişi hem de kurumlar notere gidip işlem yapabilir. Noterler, sadece belli bir iş alanına ya da kuruma açık değildir. Noterin, zaten başlıca amaçlarından biri de kişi haklarını korumak ve anlaşmazlıkları önlemektir.

Notere gidip yaptırabileceğiniz işlemler arasında başlıca;

Bunlara ek olarak, bir de noterin kendisi ayrıca teslim, emanet işlemleri, tebligat, vasiyetname ve ölümle alakalı olan konularda işlem yapar. Yani, resmiyeti olmayan bir belgenin resmiyet almasına da vesile olur. Noterlere en çok ihtiyaç duyulan konulardan biri de yeminli tercüme işlemleridir. Noter onaylı yeminli tercüme ihtiyaçlarınız için Çevirimvar.com'a göz atabilirsiniz.

Diğer yazılarımıza göz atmayı unutmayınız: