Noter Ne Kadar Kazanır?

Saygın bir meslek olan noterlerin ne kadar kazandığı her zaman merak konusu olmuştur. Özellikle yolu notere düşen herkes, yaptırdığı işlem için pahalı bir ücret ödediği için noterlerin aylık kazandığı miktar ne kadar gibi sorular her zaman kafamızda vardır. Peki, noterler ne kadar ve nasıl kazanır ve kazandıkları ücret miktarı şehirlere göre değişir mi? Bu soruların cevabını bu yazıda göreceksiniz. Eğer noter onaylı yeminli tercüme ihtiyaçlarınız varsa Çevirimvar.com'a göz atabilirsiniz.

Türkiye’de Noterlik

Ülkemizde, illerin nüfus oranına göre değişen noterler bulunmaktadır. Bir ilde nüfus ne kadar fazlaysa, noter de bu ihtiyacı karşılamak adına daha fazla bulunabilir. Dolayısıyla, bir şehirde bulunan noter sayısı sınırlıdır. Herkes istediği gibi noter açamaz ve olamaz. Bu noter ihtiyacı nüfus sayısına göre ve iş yoğunluğuna göre değişmektedir. Yani, diyebiliriz ki, ne kadar çok nüfus varsa, o kadar çok noter ihtiyacı vardır. Dolayısıyla, noterlerin iş yükü artar ve onlarda da daha çok kazanmış olur. İkinci olarak, noterler devletten ayda belli bir ücret almazlar. Ancak, yaptıkları işin miktarına ve türüne göre değişen miktarlarda para kazanırlar. Noterler kendi aralarında bir, iki, üç diye sınıflara ayrılırlar. Bu nedenle, birinci sınıf noterler en çok kazanan noterlerdir.

Noter Ücretleri

Bulundukları konuma göre kazandıkları para değişse de örneğin bir birinci sınıf noter aylık 1 milyon TL’ye bile ulaşan para kazanabilir. Üçüncü sınıf bir noter ise, yine konuma göre değişmekte olup, aylık ortalama 60 bin ile 80 bin arasında değişen rakamlarda para kazanmaktadır. Yani, diyebiliriz ki, noterlerin sahip olduğu derece ve bulundukları konum, büyük ölçüde kazançlarını etkilemektedir. Ama genel olarak, evet noterler çok para kazanırlar, sebebi ise yaptıkları işlemler hukuksal açıdan bir dayanak oluşturdukları için yüksek miktarda ücret kesmelerinden kaynaklanmaktadır.

Diğer yazılarımıza göz atmayı unutmayınız: