Noter Huzurunda Çekiliş

Herkesin heyecanla ve merakla beklediği bir durum olan çekilişin özellikle adil bir durum ve ortamda gerçekleştirilmesi elzemdir. Bunun için noterlerin onayı ve huzuruna gereksinim vardır. Noter ismi, hukuksal bir resmiyet de gerektirdiğinden noter huzurunda çekiliş açıklamasını çoğu kez duymuşsunuzdur. İlk olarak, noter huzurunda çekiliş olması için neler yapılmalı ve noter huzurunda çekiliş neden önemlidir ve çekiliş yapılırken nelere dikkat edilmelidir bunlara bakacağız.

Öncelikle, bir şahsın veya kurumun noter huzurunda çekiliş yapması için belli başlı izlenmesi gereken kurallar vardır. Herkes noter huzurunda istediği gibi çekiliş yapamaz. Bunun için, devlete ait bir organın ya da kurumun, çekiliş yapmak istediğini beyan eden bir yazı yazması gerekmektedir. Sonrasında ise çekilişin saati, ne zaman yapılacağı kararlaştırılır ancak eğer saat ve tarihte bir sıkıntı söz konusu olduğunda, çekilişi talep eden kişi veya kurumlarca sözlü bir beyan gerekmektedir.

Noter Çekiliş Kuralları

Çekilişler için kesinlikle yapılması gereken davranışlar vardır. Bunlar Milli Piyango birimi tarafında düzenlenir. Örneğin, çekilişe katılan kişiler ve onların yakınları kura çekilirken o ortamda bulunamazlar. Katılmaları halinde ise, onlara çıkan hediyeler verilemez. Çekilişin gerçekleştirildiği günde, katılım herkese açıktır ve herkesin önünde olmak zorundadır. Dolayısıyla, hilenin yapılmasının da önüne geçilmek istenir. Önemli olan şeffaflığın olmasıdır.

Noter Huzurunda Çekilişin Önemi

Noter huzurunda çekilişin önemi, çekilişin şeffaf ve adil bir ortamda, şahitler önünde güvenilir bir şekilde yapılması şeklinde özetlenebilir. Noter genel olarak kanunların ve halkın önünde güvenilir bir organ olduğu için, en sağlam çekilişler noter huzurunda yapılmaktadır.